Ana Sayfa Haber TCMB Eylül PPK - TCMB Politika Faizini 325 Baz Puan İndirdi
TCMB Eylül PPK - TCMB Politika Faizini 325 Baz Puan İndirdi
Tarih : 12 Eylül 2019, Perşembe - 16:29
- Ekonomi
TCMB Eylül PPK - TCMB Politika Faizini 325 Baz Puan İndirdi Merkez Bankası (TCMB), piyasanın (275 baz puan) beklentisinin üzerinde 1 haftalık repo (politika) faiz oranını 325 baz puan indirerek %16.50 seviyesine çekti.

 

TCMB, Temmuz ayında başladığı önden yüklemeli faiz indirim sürecine Eylül ayında da devam etti. Küresel para politikasının genişleyici yönde olması, olumlu enflasyon görünümü gibi faktörler bu kararda etkili oldu.

 

PPK metni önceki metinden belirgin bir farklılık içermiyor. Önceki metne paralel, para politikası duruşu olarak “temkinli”, temel amaç olarak “fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları” ifadeleri kullanıldı. Ancak Eylül ayı toplantı metnine eklenen mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu ifadesi, TCMB’nin gevşetici yöndeki adımlarında sona yaklaşıldığı sinyali veriyor. Bu ifade, önümüzdeki PPK toplantılarında olası faiz indirimlerinin son iki toplantıya göre sınırlı olacağı mesajı içeriyor. TCMB’nin önümüzdeki dönemde para politikasını, küresel para politikası uygulamaları, sermaye akımları, enflasyon görünümü ve ekonomik aktivite belirleyecek.

Kaynak :
Etiketler :
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Başlık
Yorum