Ana Sayfa Haber TÜM KATEGORİLERDE ŞAMPİYONLAR ŞAMPİYONU
TÜM KATEGORİLERDE ŞAMPİYONLAR ŞAMPİYONU
Tarih : 23 Ekim 2018, Salı - 12:48
- Spor
TÜM KATEGORİLERDE ŞAMPİYONLAR ŞAMPİYONU

Dünyanın en başarılı vücut geliştirme sporcularından biri olarak bilinen İzmirli Tolga Murat Balıkçı, ilk kez engelsiz bir yarışmaya girdi ve dünyada bir ‘ilk’i gerçekleştirdi.

 Dünyanın en başarılı vücut geliştirme sporcularından biri olarak bilinen İzmirli Tolga Murat Balıkçı, ilk kez engelsiz bir yarışmaya girdi ve dünyada bir ‘ilk’i gerçekleştirdi. Balıkçı,  29 uluslararası WWF-WBBF (World Fitness Federation, World Body Building Federation) Dünya Şampiyonası’nda tüm kategorilerde ‘engelsiz’ sporcuları geride bırakarak “Şampiyonlar Şampiyonu” oldu.

Engelli sporcu kategorisinde bugüne kadar sayısız vücut geliştirme şampiyonası'nda birincilik madalyasını kazanarak Türkiye’yi gururlandıran “Dünyanın En İyi Tekerlekli Sandalye Vücut Geliştirme” unvanının sahibi Tolga Murat Balıkçı, bu kez hiçbir engeli olmayan sporcuları da geride bırakarak bir ‘ilk’e imza attı. Litvanya’nın Kaunos kentinde Dünya Vücut Geliştirme Federasyonu’nun 50’nci yılında gerçekleştirilen ve Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’dan ‘en iyi’lerin katıldığı 29’uncu Uluslararası Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda tüm kategorilerde birinciliği elde etti. 
Profesyonel ve Amatör tüm kategorilerde Şampiyonlar Şampiyonu All Overall unvanını alan İzmirli sporcumuz, Türk bayrağını Litvanya’da dalgalandırdı. Yarışmaya dünyanın dört bir yanından katılan hacim canavarlarını geride bırakan engelli vücut geliştiricimiz, ödül töreninin ardından yaptığı açıklamada “Tüm klasmanlarda sağlam bacaklı bacaksız iri sert ağır sıklet hafif sıklet ne varsa hem amatör overall hem pro overall olarak ülkeme 3 altın madalyayla dönüyorum. Dünyada bir ilki gerçekleştirerek bir engellinin sağlam bir çok sporcuyu geçişine ülkem adına imza attığım için çok gururluyum.” diye konuştu. 
 
TOLGA MURAT BALIKÇI KİMDİR
Tolga Murat Balıkçı 5 Ekim 1981'de, Muş'un Bulanık İlçesi'nde dünyaya geldi. Ortaokul yıllarında ailesiyle Foça'ya taşındı. Lise son sınıfta, Foça'da geçirdiği trafik kazasın nedeniyle sol bacağını, dizinin altından itibaren kaybetti. Aylarca süren tedavi süreci ardından hayatına protezle devam eden Balıkçı, Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Foça'daki bir vücut geliştirme salonunda başladığı sporu hayatının merkezine yerleştiren Balıkçı, şu anda İzmir'in, Bozyaka semtinde ad ve soyadının ilk hecelerinden esinlenerek isimlendirdiği TOMUBA Spor Salonu'nun işletmeciliğini yapıyor.
Kaynak :
Etiketler :
şampi̇yon
dünya
vücut geli̇şti̇rme
türki̇ye
spor
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Başlık
Yorum